Tyyyyle do rozdania – czyli o dzieleniu się

24 Grudzień 1914, księżycowa noc, okolice Ypres w Belgii. Ponad skutą lodem ziemią niczyją, zamiast dźwięczących od tygodni świstów kul, słychać cicho kolędę Stille Nacht. Narastający dźwięk meandruje z okopów niemieckich ku brytyjskim i wraca, niczym kanon, z angielską wersją – Silent Night. Żołnierze wrogich armii – niemieckiej i brytyjskiej wychodzą z okopów, podają sobie ręce, pokazują wzajemnie zdjęcia swoich rodzin, częstują papierosami, ktoś zaczyna grać w piłkę…

Udostępnij artykuł lub polub go!

Dobroczynność, pomoc charytatywna i wolontariat.

To zdumiewające wydarzenie znane jako Rozejm Bożonarodzeniowy (opisane w książkach m.in.  – „Upadek Gigantów”, „Cicha noc. Opowieść o Bożonarodzeniowym rozejmie podczas I wojny światowej” przedstawione w filmie Słynny Rozejm Bożonarodzeniowy w trakcie I wojny światowej.„Joyeux Noel” a także w przedświątecznej reklamie sieci sklepów Sainsbury’s), kiedy w Święta Bożego Narodzenia podczas I Wojny Światowej zawieszono na moment broń, daje świadectwo, że nawet w najcięższych warunkach potrafimy dzielić radość z innymi.

Już od zarania dziejów ludzie żyjący w plemionach dzielili się ze sobą – strawą, schronieniem, wiedzą, a na co dzień troskami ale i szczęściem. Nie zważając na kontynent czy kulturę – dzielenie się czyli rozdzielanie (niekoniecznie tego, co w nadmiarze) daje radość, a także jako symbol pojednania jest stałym elementem świąt w wielu religiach.

Kliknij poniżej „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach

Współczesne czasy z rewolucją internetową na czele, dają nam szereg możliwości dzielenia się z innymi. Mamy zatem współdzielenie aut, tzw. spécialité de la maison innych, niż te z ichniejszej kuchni.

inicjatywysasiedzkie.pl)

Dzięki blogom ludzie dzielą się wiedzą, umiejętnościami, przepisami, ćwiczeniami, poradami. Odchodząc od komputera i idąc przez miasto niejednokrotnie można spotkać np. na Rynku w Krakowie organizatorów akcji „free hugs” rozdających darmowe uściski. Przewodnicy turystyczni dzielą się bogactwem wiedzy o mieście oprowadzając zwiedzających pod hasłem „Free Tours”. Działają fundacje, których wolontariusze dzielą się swoim wolnym czasem, dobrocią i sercem.

Moje osobiste skojarzenie z dzieleniem się noszę codziennie w portfelu – praca domowa mojej młodszej siostry pisana w 3 klasie:

Jakkolwiek się to ma do matematyki – to co dzielimy, wraca z podwojoną mocą – wiec rozejrzyjmy się i dzielmy się ! Na początek – może po prostu uśmiechem.

Cześć, jestem Kalina i mam tę przyjemność być częścią Składu Dobrych Wartości. Z zawodu jestem logistykiem, ale też kynoterapeutką i razem z Ajlą, moim psem prowadzimy zajęcia z dziećmi. Uwielbiam poznawać nowe miejsca i smaki, ale przede wszystkim ludzi i ich historie, bo uważam, że od każdej napotkanej osoby można się dużo nauczyć. Jesli macie ochote podzielic sie nimi ze mna, piszcie śmiało –

Podziel się tym artykułem!

  • O eataway wcześniej nie słyszałam, ale wydaje mi się, że to świetny pomysł!