Jak zrobić świeczki z wosku pszczelego

Domowe świece są łatwe do wykonania i są idealnym pomysłem na pozytywne zajęcie, a może nawet dodatkowy zarobek. Poza tym własnoręcznie wykonane świece są również najlepszym prezentem. Plus, przy tworzeniu świec można być naprawdę kreatywnym! Zatem, jak zrobić efektowną świecę z prawdziwego pszczelego wosku?

Udostępnij artykuł lub polub go!

Z tego wpisu dowiecie się jak wygląda domowa produkcja świec.

Korzyści zdrowotne wynikające z woskowych świec

Już od wielu wieków ludzie wykorzystują wosk do produkcji świec, jednak ich cena powodowała, że mogli je mieć nieliczni. Stosowano je na dworach królewskich, jako świece liturgiczne, a nawet środek płatniczy. Nie bez powodu mawia się o krainie dobrobytu jako kraju opływającym w mleko i miód. Ma to o tyle znaczenie, że pszczoły aby wytworzyć 1 kg wosku potrzebują spożyć w tym celu aż ok. 5 kg miodu.
Tutaj znajdziecie więcej o szczególnych właściwościach naturalnego antybiotyku jakim jest miód.

Na nasze szczęście ceny wosku nie są 5 razy większe od cen miodu. Wosk pszczeli zawsze zawiera niewielkie ilości miodu, co nadaje świecy podczas palenia charakterystyczny zapach. Nawet zapach niezapalonej świecy przetrzymuje atmosferę pracowni pszczelarza oraz atmosferę jaka panuje w ulu. Możemy sobie łatwiej wyobrazić mikroklimat w jakim żyje królowa oraz jej cała świta czyli ok. 10 000 pszczół robotnic. Świeca taka bardzo pozytywnie wpływa na nasze otoczenie, zwłaszcza w pomieszczeniu w którym jest zapalona:

 • neutralizuje szkodliwe działanie sprzętu elektronicznego (promieniowanie elektromagnetycznego),
 • roztacza przyjemny „miodowy zapach”,
 • wspaniale się nadaje na oryginalny prezent.

Domowe świece z wosku pszczelego

Wosk można nabyć w każdym sklepie pszczelarskim w różnej formie jako sztabka „złota”, w formie komórki pszczelej lub figurki woskowej, jednak gdy chcemy go przetopić to kształt nie ma znaczenia.

Do przygotowania świecy potrzebujemy:

 • wosk pszczeli,
 • formę (silikonową lub szklaną), można wykorzystać silikonowe formy do wypieków,
 • garnek do roztopienia wosku,
 • knot bawełniany (można go wykonać ze starych bawełnianych ubrań),
 • gumki recepturki w przypadku wykorzystania formy silikonowej,
 • Wosk powoli roztapiamy w garnku na mały ogniu, wosk nie musi być bardzo gorący, wystarczy aby był na granicy temperatury krzepnięcia, dzięki temu świeczka szybciej zakrzepnie i ewentualne drobne nieszczelności formy zostaną zasklepione przez krzepnący szybko wosk.

 • Knot przeplatamy przez całą długość świecy z pewnym nadmiarem, czyli z miejscem na rozpalenie płomienia. Dodatkowo wzmacniamy formę kilkoma gumkami „recepturkami”.
  Własnoręcznie robione świece z wosku pszczelego
 • Ostrożnie zalewamy formę pamiętając że przyszła świeczka jest obrócona podstawą do góry, odstawiamy do wystudzenia.
 • Chłodną i wystudzoną świeczkę wyjmujemy z formy uważając by nie wykruszyć delikatnych i wystających elementów świeczki, odcinamy nadmiar knota.

Na koniec jeszcze jedna rada. Jeżeli chcecie wykonać taką świecę jako prezent, ale akurat nie posiadacie specjalnych forem do ich odlewu, to możecie wykorzystać praktycznie wszelkie niepotrzebne naczynia, które macie pod ręką. Co więcej, jeśli dodacie do tego własnoręcznie wykonaną etykietę, to może okazać się to najlepszą kombinacją dobrego pomysłu, serca i racjonalnego budżetu :)

Podziel się tym artykułem!


Przedszkole Promyczek
Przedszkole Iskierka
Witajcie, mam na imię Marcin i pracuje w… przedszkolu - wiem, to trochę nietypowe. Praca z dziećmi przynosi mi mnóstwo radości, ale także inspiracji, uczy mnie prostego patrzenia na otaczający nas świat i siły który nim rządzą. Jednym z moich największych problemów jest to że interesuje mnie zbyt wiele rzeczy, być może związane jest to z moim wyuczonym zawodem - nauczyciel geografii i przyrody.
Prywatnie jestem szczęśliwym mężem oraz tatą radosnej Łucji, która jest głównym testerem moich umiejętności pokazowych. Bardzo dziękuję mojej żonie, która nie gasi we mnie kreatywnego zapału, mimo tego, że nigdy nie wie do czego wykorzystam nasze kuchenne sprzęty i czy wyjdą z tego cało.

YouTube