Jak zrobić gaśnicę do świec?

 Prosty eksperyment dla dzieci

Do gaszenia ognia używa się gaśnicy. Jednak czym należy się posłużyć, aby zgasić świecę? Oczywiście gaśnicą do świec! Działa ona w sposób całkowicie niewidoczny.

Udostępnij artykuł lub polub go!

Czego potrzebujesz?
  • kilka świeczek typu podgrzewacz
  • 1 opakowanie sody oczyszczonej
  • 1 szklanka octu
  • miska lub dzbanek

CZAS: ok. 5 min.

Jak przeprowadzić eksperyment?

Dlaczego tak się dzieje?

Podczas reakcji sody oczyszczonej i octu powstaje gaz – dwutlenek węgla (CO₂). Jest on mniej więcej półtora raza cięższy niż powietrze, opada na podgrzewacza wypierając lżejszy tlen (O₂) i gasi płomień przez pozbawienie go „pokarmu”, którego potrzebuje, by móc się palić.

Podziel się tym artykułem!


Przedszkole Promyczek
Przedszkole Iskierka
Witajcie, mam na imię Marcin i pracuje w… przedszkolu - wiem, to trochę nietypowe. Praca z dziećmi przynosi mi mnóstwo radości, ale także inspiracji, uczy mnie prostego patrzenia na otaczający nas świat i siły który nim rządzą. Jednym z moich największych problemów jest to że interesuje mnie zbyt wiele rzeczy, być może związane jest to z moim wyuczonym zawodem - nauczyciel geografii i przyrody.
Prywatnie jestem szczęśliwym mężem oraz tatą radosnej Łucji, która jest głównym testerem moich umiejętności pokazowych. Bardzo dziękuję mojej żonie, która nie gasi we mnie kreatywnego zapału, mimo tego, że nigdy nie wie do czego wykorzystam nasze kuchenne sprzęty i czy wyjdą z tego cało.

Facebook